Zahrady bývají krásné i díky tomu, co pěkného v nich dokážeme vybudovat. Tedy nejen vypěstovat, ale i vymyslet a postavit. Posezení či altánek v zahradním zákoutí, terasu s mnoha květinami v nádobách, cestičky, schodiště, jezírka či třeba řezbářské výtvory. Vhodným materiálem může být i kámen nebo keramické dlaždice a pokládku zvládneme i svépomocí.
Navázali jsme spolupráci s pořadem Polopatě vysílaným českou televizí, abychom vás informovali o jednoduchých a efektivních trendech pro dům a zahradu.
Čím je kámen pro zahradu?
Kámen je pro nás srdcová záležitost. Ačkoliv se kámen řadí do tzv. neživé přírody, často dokáže zahradu oživit a člověka nadchnout. Svědectvím toho bývají kameny solitéry a monolity. Vyniknou na různých místech. U jezírka, mezi okrasnými dřevinami, u chalupy. Mnohde se zabydlí jako pamětníci dávných časů. Jsou krásné při slunci, v dešti, pod sněhem.
Ovšem je třeba solitérní kámen dobře vybrat, umístit a taky upevnit v zemi. Významná část našich solitérních kamenů má seřezanou podstavu pro snadné položení do štěrku.
Co z kamene v zahradě stavět?
Kamenem se v zahradě často zpevňují plochy. Cesty a pěšiny můžeme vyložit kameny nepravidelných tvarů. Ty je možné položit do štěrku a do spár namíchat písek se substrátem a vyset trávu.
Přírodní kámen lze také lepit na pevný podklad či položit do betonu. V tom případě se dlažba spáruje, aby vznikla celistvá plocha. Tato metoda se osvědčila na terasách, kolem bazénu, zkrátka u domu.
Chodníček v zahradě můžeme zase vytvořit z kamenných nášlapů. Nášlapy se dají položit i do trávníku. Vedle kamenů vyniknou například skalničky, borovice a jiné rostliny.
Také u bazénu je kámen krásným a nezničitelným prvkem. Například v podobě lemu mezi okrajem nádrže a vodní hladinou. Podívejte se na inspiraci.
Jak se pokládá kámen do štěrku?
Kámen se aplikuje na dobře zhutněné makadamové lóže frakce 16–32 mm, na to se dává ještě jedna vrstva 4–8 mm, do které se založí kámen. Veškeré podrobnosti najdete zde.
Jak použít kameny ve svahu?
Ve svahu se nejspíš neobejdeme bez schodů. Můžeme použít kamenné schodnicové bloky. Z bloků postavíme i svépomocí kompletní schodiště, které je odolné, pevné, protiskluzové a věčné. Ideálně vzít na pokládku pár kamarádů a strávit tak společně pěkné odpoledne.
Které kameny se hodí na schody?
Na schody se dá použít buďto deska nebo velký schodišťový blok. Na výběr jsou břidlicové bloky Ardesia a desky Ardesia, pískovcové kameny jako je schodnicová deska Natura, schodnicová deska Sandy, schodišťový blok Natura nebo schodišťový blok Sandy.
A které kameny použít na zídky?
Pro stavbu zídky svépomocí je ideální použít předpřipravený kámen v materiálech jako je rula, andezit a břidlice.
Potřebuje kamenná zídka betonový základ?
Tzv. suchá zídka nepotřebuje betonový základ, a to do výšky 60 cm.
U velmi nízké kamenné zídky, která nemá opěrnou, ale pouze dekorativní funkci vyhloubíme výkop 30-40 cm, šířka 20-40 cm; a do 20 cm umístíme hrubé drcené kamenivo. Základ můžeme vytvořit položením první řady kamenů pod úroveň terénu na kamenné lóže z hrubého kamení. Po položení první řady kamenů pokračujeme do požadované výšky. Spáry mezi zídkovými kameny můžeme opět vyplnit vhodnou zeminou a osázet rostlinami.
Jak postavit vyšší opěrnou zídku?
Vyšší – opěrná - zídka už beton, uložená dostatečně hluboko, potřebuje. Více informací najdete v článku: Výběr a realizace zídky a opěrné zdi z kamene.
Hodí se kombinovat v zahradě kámen například s keramikou?
Určitě ano. Například přírodní kámen ve formě bazénového lemu a kombinace keramické dlažby, která je ukládaná do štěrku, vypadá velice originálně, ale přitom stále přirozeně.
Jak keramickou dlaždici upevnit, aniž bychom museli podklad betonovat?
Keramická dlaždice má tloušťku 2 cm. Může být uložena do štěrku a upevněna speciálními přípravky. Je to zajímavé řešení, do kterého se může pustit šikovný člověk i svépomocí. Jde o tzv. terče, na které se dlaždice upevňují.
A kdybychom ten samý dekor dlažby chtěli položit třeba na schody, tak budeme lepit?
Ano, exteriérovou keramiku lze upevnit i na lepidlo čili využít na schodech, na terase. Ale dokonce i v interiérech. Takže s tímtéž dekorem lze přejít třeba až na pěšinu položenou ve štěrku.
Jaká musí být tloušťka dlažby v interiéru?
V interiéru můžeme použít dlažbu s tloušťkou pouze 1 cm. Při využití keramické dlažby tak elegantně a jednoduše můžeme přejít ve stejném dekoru z exteriéru do interiéru.